2015_ACA Generic Banner 02.jpg

Welcome to the official website of the
Australian Campdraft Association Inc.

    

Welcome to the ACA Website!  Here you'll find everything from the latest ACA standings, to upcoming events and more.

We always welcome any feedback so if you have any items of interest or news, please feel free to Contact Us

ACA News

2016 ACA National Finals Bundarra Draft Placegetters

  • Posted: 26 April, 2016

Congratulations to all placegetters of the week and to the ACA title placegetters.

All ACA results can be viewed on the Results page

Novice

1

Kimberley Sammon (SEZ)

SHIRAZ

325

58

2

Tim Hollis (NSWZ)

IN-TUNE

261

56

3

Pete Comiskey (CZ)

SOPHISTICATED CHEX

260

51

3

Peter Petty (NSWZ)

BROTHER

260

51

5

Bryony Puddicombe (CZ)

CD CATT

259

46

6

Bill Carey (BZ)

SOUTHERN IMPACT

257

43

6

Jack Fairbairn (SEZ)

CLYDE

257

43

8

Jason Birney (BZ)

WARRIOR

256

38

8

Karl Burton (SEZ)

SHORTY

256

38

8

Laura Macintosh (NSWZ)

CONMAIDE

256

38

Open

1

Pete Comiskey (CZ)

PRADA MISS

267

70

2

Ben Tapp (SEZ)

COOL DUST

265

68

3

Steve Comiskey (CZ)

ELLE

263

65

4

Ben Hall (WZ)

ELTORRIO

262

61

5

Ben Hall (WZ)

CLASSY DOVE

261

53

5

Bill Carey (BZ)

TELLY

261

53

7

Andrew Turvey (BZ)

CATS N ROSES

260

48

8

Jack Gallagher (BZ)

MOORE GOLD

259

45

8

John Mulcahy (SZ)

GEST AN ACRE

259

45

10

Anna Hudson (NSWZ)

BILLS STYLISH CUTTER

258

14

10

Jody Crozier (SZ)

JACK FLASH

258

14

10

Tim Hollis (NSWZ)

VALENTINE

258

14

Restricted Open (Open Only)

1

Kimberley Sammon (SEZ)

CHANCES CELLOS CHICK

266

36

2

Wally Rea (CZ)

REVLON

262

34

3

Ben McNaughton (NSWZ)

MAGIC

176

26.66

3

Jess Hoffmann (NZ)

DIAMOND

176

26.66

3

Zac Croker (BZ)

KIRKBYS STUD FLIGHT

176

26.66

6

Ben Tapp (SEZ)

COOL DUST

175

8

6

Mac Shann (CZ)

MISS HEART ACRE

175

8

Ladies

1

Kate Sullivan (NSWZ)

DURACEL

265

17

2

Kimberley Sammon (SEZ)

PUSSY SKILLS

254

16

3

Bryony Puddicombe (CZ)

MARNIES DESTINY

250

15

4

Julie McNaughton (NSWZ)

LIL ACRES

176

13.5

4

Sarah Gordon (SEZ)

ACRES ALL STAR

176

13.5

6

Amanda Hollis (NSWZ)

RECESS

175

12

7

Anna Lowrey (NSWZ)

OAKIES BLUFF

174

9

7

Meagan Hopkins (NSWZ)

MISS SUNNY REBEL

174

9

Juvenile

1

James Moorhead (NSWZ)

STREET KID

346

8

2

Jaiden Hill (SZ)

DONALD

344

7

3

Campbell Martin (NSWZ)

DOOGAN

175

5.5

3

Charlie McKinnon (BZ)

MACK

175

5.5

5

Riley Rockemer (SZ)

SPIN N LYNX

174

4

6

Daniel Summers (NSWZ)

LIMERICK

173

3

2016 ACA National Finals – Title Placegetters

  • Posted: 26 April, 2016
  • Updated: 27 April, 2016

The Australian Campdraft Association Inc. titles have been awarded for the 2015/16 season.

All ACA standings can be viewed on the Standings page

 

Riverina Champion Open Horse 

 

HORSE

OWNER

POITNS

ZONE

1

MARNIES DESTINY

YOUNG RICK

519.98

SZ

2

ELTORRIO

HALL JAYE

464.42

WZ

3

HARRY

TAGG K & C

452.16

NSWZ

4

GIGALO

COMISKEY PETER L.

372.02

CZ

5

CONTRACT

RADKE CRAIG & FIONA

302.33

SZ

6

DELTA

COMISKEY STEVE & LOUISE

269.66

CZ

7

REPEATER

MARKS ROHAN

242.00

CZ

8

CLASSY DOVE

HALL BEN

238.66

WZ

9

PORTER

SHANN MAC & GAYLE

237.32

CZ

10

PRADA MISS

JEWELL JACKIE

231.50

SZ

 

Novice Horse 

 

 HORSE

OWNER POINTS ZONE

1

JACKSON

HALL BEN & JAYE

438.10

WZ

2

PARIS

COMISKEY PETE

373.00

CZ

3

PRADA MISS

JEWELL JACKIE

371.16

SZ

4

CLASSY DOVE

HALL BEN

332.16

WZ

5

DIAMOND

GLENWRIGHT JESS

310.82

NZ

6

KATIE

MATTON RAYMOND (BILL)

288.70

CZ

7

PORTER

SHANN MAC & GAYLE

276.32

CZ

8

CD CATT

PUDDICOMBE BRYONY

267.26

CZ

9

TR QUICKSTEP

OBRIEN JOHN & ODEA KATE

244.01

SEZ

10

TELLY

CAREY BILL & GILL

232.32

BZ

 

Ariat Champion Open Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Pete Comiskey

2743.67

CZ

2

Ben Hall

2395.15

WZ

3

Steve Comiskey

1786.13

CZ

4

Kimberley Sammon

1458.64

SEZ

5

Karl Burton

808.02

SEZ

6

Jess Hoffmann

797.84

NZ

7

Craig Radke

783.48

SZ

8

Rohan Marks

745.12

CZ

9

Jody Crozier

740.85

SZ

10

Marcus Curr

693.32

NZ

 

Novice Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Jesse Sammon

592.83

SEZ

2

Adam Rockemer

404.57

SZ

3

Claire Murphy

204.00

NZ

4

Nick Edwards

187.90

SZ

5

Joe Payne

172.08

SZ

6

Daniel Richards

169.32

SEZ

7

Brian Elliott

162.25

SEZ

 

Kelly Zahl

162.25

CZ

9

Allan Colley

160.00

BZ

10

Brad Baker

151.00

SEZ

 

Maiden Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Barney OBrien

500.92

SZ

2

Matthew Dunn

182.75

SEZ

3

Jonathon Sylvester

171.66

BZ

4

Jamie Gray

160.00

SEZ

5

Tim Duggan

157.00

CZ

6

Shayne Hayes

132.66

SZ

7

David Turvey

131.50

BZ

8

Wade Warrian

107.40

SZ

9

Bryan Symonds

93.66

CZ

10

Abe Graham

92.00

CZ

 

Associate Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Jesse Sammon

592.83

SEZ

2

Paige Nancarrow

239.33

SWWAZ

3

Matthew Moffat

228.15

CZ

4

Sam Kime

206.50

CZ

5

Joe Payne

172.08

SZ

6

Ben Woodrow

135.66

SEZ

7

Tess McNamara

135.33

SZ

8

Shayne Hayes

132.66

SZ

9

Hamilton Rockemer

132.50

SEZ

10

Kellie Pickersgill

121.10

WZ

 

 Master Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Wally Rea

549.97

CZ

2

John Mulcahy

548.99

SZ

3

Rick Hopkins

495.99

CZ

4

Terry Hall

471.98

BZ

5

Jack Gallagher

350.32

BZ

6

Wayne Dennien

320.50

SEZ

7

Danny Cogill

301.73

CZ

8

Steve McNamara

300.50

NSWZ

9

Michael Boyce

270.66

SEZ

10

Don Williams

268.48

CZ

 

Hair Test Lab Champion Lady Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Bryony Puddicombe

124.00

CZ

2

Shari Knudsen

90.50

SZ

3

Jess Hoffmann

88.50

NZ

 

Jaye Hall

88.50

WZ

5

Anna Lowrey

69.00

NSWZ

6

Anna Hudson

54.00

NSWZ

7

Kimberley Sammon

49.00

SEZ

8

Felicity Burton

48.50

SEZ

9

Kate Sullivan

46.50

NSWZ

10

Maryann Thompson

41.00

NSWZ

 

Juvenile Rider

 

RIDER

POINTS

ZONE

1

Cody Ryan

133.03

SZ

2

Dean Radke

70.91

SEZ

3

Trent Sheppard

67.75

SEZ

4

Billy Sheppard

61.00

SEZ

5

Brent ODonnell

59.00

BZ

6

Jacob Rockemer

50.33

SZ

7

Courtney Roberts

49.70

CZ

8

James Moorhead

48.00

NSWZ

9

Charlie McKinnon

47.50

BZ

 

Riley Rockemer

47.50

SZ

 

Jack Maloney

47.50

NSWZ

 

Bar H Wagyus Sire Progeny Award

SIRE

OWNER

POINTS

ACRES DESTINY

BULL RICHARD

6279.47

HAZELWOOD CONMAN

HALL TERRY & CHRIS

3472.70

DALEY'S PLAYRIO

HALL JAYE

1814.16

 

One Moore Daddy Champion Rookie Horse 

 

Place

Horse

Owner

Total

1

TR QUICKSTEP

OBRIEN JOHN & ODEA KATE

249

2

LECTRIC KELLIE

MCKITTRICK RB & CA

202.2

3

COROLLA

RADKE CRAIG & FIONA

191.2

4

COSMO

HALL BEN

166.5

5

PERFECTION

CROZIER JODY

161.8

6

SMARTYS HIGH CARD

RAFTON DARREN & JENNY

159.5

7

SPINMAN

ROHAN TIM & HARRISON SUE

157.8

8

GRETCHIN

GLENWRIGHT PETER & DALMARIE

127.5

9

FEEL THE POWER

LITTLE BILL

117

10

QUE

DINGLE TONY

114.2

Cowboy Alley Champion Cutout Horse

HORSE                             

OWNER                                                  

POINTS

ZONE

Lightview Bounty

Barry Groves

66.5

NTWAZ

2016 ACA National Finals Bundarra

  • Posted: 29 March, 2016
  • Updated: 30 March, 2016

The ACA National Finals being held at Bundarra is well and truly going ahead and the Secretary is still accepting nominations.

Currently difficulties are being experienced with mobile phone service in the area therefore it is requested that communication be by way of either email or land line.

You can call the President of the Bundarra Committee, Geoff Beard, on 02) 6723 7141 or contact the Secretary, Chris Beard on glorugs@bigpond.com .

There is however a change in the Order of Events; the Meet & Greet originally scheduled for Wedensday will now be held Thursday night.


On Wednesday night only the canteen will be operating however the bar will not be open.

A policy has recently been adopted by ACA regarding actions to take when members are believed to have breached the rules regarding the securing of stallions at ACA affiliated events.

To review this policy please select the linked document Dealing with Breaches to Stallion Containment Rule

Members are encouraged to review updated rule number 11.12 which can be found in the Rule Book on the ACA website.

For any queries relating to this policy please contact Management Committee Member Glenn Evans on 0427766170.

 

Ben Dobbin interview with ACA President, Ian Atthow

  • Posted: 21 March, 2016
  • Updated: 24 March, 2016

Page 1 of 3

Round The Ridges

Inverell Sapphire City Spurs Oct 2014

Inverell Sapphire City Spurs Oct 2014

GLENMORGAN P & C - OCTOBER 2014

GLENMORGAN P & C - OCTOBER 2014

CAMOOWEAL - MAY 2014

CAMOOWEAL - MAY 2014

STANTHORPE - MAY 2014

STANTHORPE - MAY 2014

COOYAR - APRIL 2014

COOYAR - APRIL 2014

BRYMAROO - MARCH 2014

BRYMAROO - MARCH 2014

INGLEWOOD SHOW - MARCH 2014

INGLEWOOD SHOW - MARCH 2014

DIRRANBANDI - AUGUST 2014

DIRRANBANDI - AUGUST 2014

BOLLON - AUGUST 2014

BOLLON - AUGUST 2014

GYMPIE ASH - JUNE 2014

GYMPIE ASH - JUNE 2014

DALBY

DALBY

BOULIA

BOULIA

JULIA CREEK

JULIA CREEK

SURAT

SURAT

TENTERFIELD

TENTERFIELD

GLENMORGAN

GLENMORGAN

MULGILDIE

MULGILDIE

NEW OFFICE CONSTRUCTION

NEW OFFICE CONSTRUCTION

CHINCHILLA

CHINCHILLA

CONDAMINE

CONDAMINE

GLENMORGAN

GLENMORGAN

SURAT

SURAT

ST GEORGE

ST GEORGE

ST GEORGE

ST GEORGE

NINDIGULLY

NINDIGULLY

TOOBEAH

TOOBEAH

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 4

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 4

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 3

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 3

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 2

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 2

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 1

ACA NATIONAL FINALS KILKIVAN DAY 1

BELL

BELL

PARADISE LAGOONS

PARADISE LAGOONS

BARYUGIL

BARYUGIL

BURRANDOWAN

BURRANDOWAN

JULIA CREEK

JULIA CREEK

OAKEY

OAKEY

GLENMORGAN

GLENMORGAN

PROSTON

PROSTON

KRAGRA

KRAGRA

WANDOAN

WANDOAN

Click here to download Calendar in Excel

Events Calendar

2016
Apr 29 Bauhinia Details
Apr 29 Blair Athol Bush Sports Details
Apr 29

DRCA Winton Campdraft - Nominations of 13/4/2016 at 6pm

Details
Apr 29 Widgee Campdraft Details
Apr 30 Cape York & Tablelands ASH - Mareeba Details
Apr 30 Esk Details
Apr 30 Middlemount Campdraft Details
Apr 30

Oakey  - New date to be advised

Details
May 5 Monto Silver Buckle Challenge & Campdraft Details
May 6 Greenvale Details
May 6 Mundubbera Show Campdraft Details
May 6

Stanthorpe Campdraft - Nominations Closed

Details
May 6

Tambo Annual Campdraft - Nominations are now closed

Details
May 7 Burketown Details
May 7 Darling Downs Campdraft Youth Camp Details
May 7

Gatton- Nominations Full

Details
May 7 Kilkivan Details
May 7 Wandoan Silver Spurs Details
May 13

Camboon - New date to be advised

Details
May 13 Glenmorgan Snake Gully Cup Details
May 13 Julia Creek Details
May 13 Retreat Creek Details
May 14 Dingo Campdraft Details
May 14 Kenilworth Details
May 14 Mount Perry Details
May 14

St Lawrence Campdraft - Nominations and the wait list are now full

Details
May 19 Mitchell Livestock Haulage Burke & Wills Campdraft and Challenge Details
May 20 Gold City Campdraft Details
May 20 Middlemount Challenge & Campdraft Details
May 20 Weetalaba Details
May 21 Duaringa Details
May 21

Killarney Campdraft- New date

Details
May 21 Kyogle Details
May 21 Mulgildie Details
May 21 Warrego Details
May 27 Camooweal Campdraft & Rodeo Details
May 28 Surat Encouragement Details
May 28 Toomba Invitation Horse Sale Details
May 28 Yarraman Ag Society Details
May 29 Goombungee-Haden Campdraft Details
Jun 3 Woodenbong Details
Jun 4 Condamine Encouragement Details
Jun 4 Flinders Classic Challenge & Campdraft Details
Jun 4 Gayndah Silver Whip Details
Jun 4 Georgetown Details
Jun 10 Bowen River Campdraft Details
Jun 10 Normanton Details
Jun 11 Calliope Gold Goblet Details
Jun 11 Clermont Pony Club Campdraft Details
Jun 11 Tabulam Campdraft Details
Jun 11 Teebar Details
Jun 16 Clermont Gold Cup Details
Jun 17 Blackall Details
Jun 17 Mallanganee Details
Jun 17

Powlathanga- Date Changed

Details
Jun 25 Dalby & District Campdraft Details
Jun 25 Gregory Downs Campdraft Details
Jun 25 Mt Coolon Details

 

Feb / March ACA Campdraft News

Jack Harries riding Lightjack Naomi

Photo by Helen Foster Photography

 223_Feb Mar 2016.jpg