2015_ACA Generic Banner.jpg

Horses names that are listed in CAPITALS are ACA REGISTERED and eligible for points and ACA Horse Titles

Cloncurry (NZ) 10/07/2014

Maiden

Judge: Rod Carpenter | Horses: 248

1 Scott Schoo (CZ) ONE MOORE CURRY 178 25
2 Ray Thieme (NZ) MACKS DARK & STORMY 176 24
3 Ben Tapp (NSWZ) PLATINUM OAK 175 23
4 William Tapp (CZ) CLASSY KATE 174 22
5 Jon Templeton (SEZ) One Moore Lena 173 20.5
7 Ben Hall (WZ) JACKSON 172 11.33
7 Colleen Smith (SEZ) BOONARA SYMPHONY 172 11.33
7 John Paine (WZ) JESSAMINE KITTEN 172 11.33

Novice

Judge: Rod Carpenter | Horses: 279

1 Jon Templeton (SEZ) DOC'S LETHAL DESTINY 176 38
2 Marcus Curr (NZ) COOLREAGH ANZAC 175 36
3 Ron Wall (SZ) ONE TIME PLAYER 174 33
4 Ben Tapp (NSWZ) TAYLOR SWIFT 173 26.33
4 Karl Burton (SEZ) Acres Lil Acorn 173 26.33
4 Matt Stanger (NZ) Crackin Quickstep 173 26.33
7 Anthony Jessup (WZ) SMOKEY 172 8.4
7 Carlton Curr (NZ) Grace 172 8.4
7 Jason Simms (NZ) SMALL TALK 172 8.4
7 Marian Murray (NZ) BOBBY SOX 172 8.4
7 Mat Holz (V) Atkins Sugar 172 8.4

Open - 2 Round

Judge: Wayne Dennien | Horses: 179

1 Ben Hall (WZ) ELTORRIO 176 33
2 Jon Templeton (SEZ) URALLA AUSSIE 173 27.66
2 Peter Cookson (BZ) Tactic 173 27.66
2 William Tapp (CZ) WORLD CLASS 173 27.66
5 Jason Simms (NZ) DOOLY 172 19
6 John Paine (WZ) JESSAMINE CHARISMA 171 16
7 Anthony McMillan (NZ) Old Mate 169 6.5
7 Jaye Hall (WZ) SPECIAL REQUEST 169 6.5
7 Marcus Curr (NZ) JADE 169 6.5
7 Rob Carn (WZ) Kisses 169 6.5
C/O Jon Templeton (SEZ) URALLA AUSSIE 23 0

Res. Open (Open Only)

Judge: Wayne Dennien | Horses: 55

1 Peter Cookson (BZ) MERIDAN 91 26
2 Ben Hall (WZ) JUST LIKE JESS 90 24
3 Ben Hall (WZ) FOOTLOOSE 89 14
3 Evan Acton (NZ) SIMPLY GORGEOUS 89 14
3 Mat Holz (V) Sheros Traditional Acres 89 14
3 Michael Wilson (NSWZ) SODA JUSTICE 89 14
C/O Ben Hall (WZ) KAHMOO CONNIE 24 26

Ladies

Judge: Wayne Dennien | Horses: 145

1 Kate Stokes (BZ) TOPIC 89 15
2 Shelley Curr (NZ) DARTAGNAN 88 14
3 Jane McMillan (NZ) Minnasota 87 13
4 Claire Murphy (NSWZ) COOLREAGH ANZAC 86 11.5
4 Maugan Mills (NZ) CASPER 86 11.5
6 Kate Stokes (BZ) Paradise 85 10

Juvenile

Judge: Peter Cookson | Horses: 19

1 Abe Graham (CZ) ONE MOORE DESTINY 89 6
2 Jake Curr (NZ) GITTERBUG 88 5
3 Riley Curr (SZ) IMAGE 84 4
4 Chaseley Moloney (CZ) Moonshine 81 3
5 Andie Stanger (NZ) Yugilboy Roy 74 2
6 Amelia McMillan (NZ) Dokota 21 1