2015_ACA Generic Banner.jpg

Horses names that are listed in CAPITALS are ACA REGISTERED and eligible for points and ACA Horse Titles

Burke & Wills Campdraft and Challenge (NZ) 19/05/2016

Maiden

Judge: Stephen Wells | Horses: 111

1 Sinclair George (NZ) Fancy 180 12
2 Tony Hick (NZ) SEBASTIAN 179 11
3 Ben Hall (WZ) Roany 174 10
4 Tony Hick (NZ) CASSIDY 170 9
5 Rachel Weir (NZ) Bigeye 168 8
6 Justin Whistler (WZ) Chilli Lena 162 7

Maiden

Judge: Stephen Wells | Horses: 118

1 Ben Hall (WZ) Boo 177 12
2 Peter Hacon (NZ) Glenray CD 175 11
3 Scott Mccormack (NZ) Dash 8 173 10
4 Michael Chong (NZ) Super Cat 171 9
5 Ben Stanger (NZ) STANGER GWEN 168 8
6 Michael Chong (NZ) LADY GAGA 105 3.5
6 Peter Verhoeven (NZ) DOUBLE SMARTY PANTS 105 3.5

Novice

Judge: Peter Cookson | Horses: 102

1 Ben Stanger (NZ) BOONARA SILVATOR 175 21
2 Clint Wockner (NZ) BREEZY 174 19
3 Dennis Folker (NZ) Cindy's Destiny 157 16
4 Ben Stanger (NZ) MEGGA CAT 156 12
5 Jack Morris (NZ) SLIM 109 9
6 Clint Wockner (NZ) APRIL OAK 108 3.5
6 Peter Hacon (NZ) Diva 108 3.5

Novice

Judge: Peter Cookson | Horses: 102

1 Peter Hacon (NZ) Wiggle 175 21
2 Shelby Naughton (NZ) Shield 170 19
3 Ben Hall (WZ) Boo 169 16
4 Marcus Curr (NZ) BOONARA PARTYGIRL 165 12
5 Michael Chong (NZ) Super Cat 162 9
6 Tony Hick (NZ) QUEEN BEE 158 7

Open - 3 Round

Judge: Peter Cookson | Horses: 101

1 Ben Hall (WZ) CLASSY DOVE 261 31
2 Marcus Curr (NZ) TEASPOON 256 27.5
2 Peter Hacon (NZ) Wiggle 256 27.5
4 Ben Hall (WZ) KAHMOO CONNIE 253 19.5
4 Ben Hall (WZ) Whatever 253 19.5
6 Shelley Curr (NZ) BOONARA PARTYGIRL 251 5.5
6 Wendy Wockner (NZ) OAKS LITTLE DESTINY 251 5.5
C/O Marcus Curr (NZ) COOLREAGH ANZAC 23 31

Res. Open (Open Only)

Judge: Stephen Wells | Horses: 20

1 Marcus Curr (NZ) GITTERBUG 91 26
2 Marcus Curr (NZ) COOLREAGH ANZAC 90 24
3 Ben Hall (WZ) CLASSY DOVE 89 21
4 Craig McNabb (NSWZ) SPOT 87 17
5 Clint Wockner (NZ) 2ROCK 86 12
6 Marcus Curr (NZ) SHAKIRA 85 6
C/O Ben Hall (WZ) KAHMOO CONNIE 23 26

Ladies

Judge: Stephen Wells | Horses: 63

1 Emma Young (SZ) Two Smart Roses 87 7
2 Shelley Curr (NZ) DARTAGNAN 86 6
3 Kim Simms (NZ) KAHMOO CONNIE 85 5
4 Stacey Robertson (NZ) Ringo 79 4
5 Shirleen Sanderson (NZ) Shady Lady 77 3
6 Erin Weir (SZ) Bugna 22 2

Juvenile

Judge: Peter Cookson | Horses: 11

1 Dan (Jnr) Crowley (SEZ) Party Girl 86 6
2 Dan (Jnr) Crowley (SEZ) Cormac 82 5
3 Caitlin Tait (NZ) Newt 78 4
4 Dan (Jnr) Crowley (SEZ) Jitterbug 20 0
5 Jack England (SEZ) Burlisque 19 2
6 Jack England (SEZ) Jimmy Choo 15 1

Junior

Judge: Stephen Wells | Horses: 20

1 Cody Wockner (NZ) B J 83 0
2 Jesse Remfrey (NZ) Peppy Rose 71 0
3 Angus Hacon (NZ) Boom Crash Opera 60 0
4 Clint Folker (NZ) Serendipity 59 0
5 Archie Smith (NZ) Witchie 58 0
6 Grace Abdy (NZ) Oakie 55 0

Encouragement

Judge: Peter Cookson | Horses: 78

1 Nicholas White (NSWZ) Hump 86 0
2 Sam McReight (NZ) Dixie 85 0
3 Cort Lawrence (NZ) Ekky 83 0
3 Emma Young (SZ) Two Smart Roses 83 0
5 Alex McAuley (NZ) Downtime 82 0
5 Cody Smith (NSWZ) Roany 82 0
5 Heidi Smith (NZ) Jack 82 0
5 Sarah Wellsmore (NZ) Tess 82 0

Futurity

Judge: Peter Cookson | Horses: 23

1 Ben Hall (WZ) Denver 172 0
2 Ben Hall (WZ) Remio 171 0
3 Ray Thieme (NZ) Towne's Peacemaker 157 0
4 Wayne Saunders (NZ) Justified 86 0
5 Ben Stanger (NZ) STANGER OLGA 85 0
6 Daniel Turnbull (NZ) Smart Little Playboy 84 0